В детайли
С шествие и дискусия в Ямбол отбелязват Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените
4446
България
С шествие и дискусия в Ямбол отбелязват Международния ден за елиминиране на насилието срещу женитеС шествие и дискусия в Ямбол отбелязват днешния Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.Мъже и жени на различна възраст, представители на институциите и неправителствени организации се събраха на централния площад пред сградата на Общината.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 25 Ноември 2025, 13:39 ч.
С шествие и дискусия в Ямбол отбелязват днешния Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. Инициативите се организират от местния „Инър Уийл Клуб“ (Inner Wheel Club), с подкрепата на Община Ямбол. Мъже и жени на различна възраст, представители на институциите и неправителствени организации се събраха на централния площад пред сградата на Общината. Включиха се също областният управител на Ямбол Николай Костадинов и заместник-кметът на община Тунджа Стоян Петков. С оранжеви шалчета и балони, какъвто е цветът на кампанията, шестващите преминаха през центъра на града до Културно-информационния център „Безистен“. Там започва дискусия по темата за насилието. През последните години статистиката показва ръст на случаите на насилие над жени, каза инспектор Боряна Томова, заместник-национален координатор в Министерството на вътрешните работи по въпросите на домашното насилие, която също подкрепя инициативата в Ямбол. „Увеличават се както заповедите за защита, така и получените сигнали за домашно насилие, а оттам – и досъдебните производства“, посочи Томова. По думите с промените от началото на 2024 г. в реда и начина на работа на полицията по случаите на домашно насилие, само за периода 2023 г. – 2024 г. се отчита 56 процента ръст на образуваните досъдебни производства в условия на домашно насилие. Жертвите и насилниците нямат определен профил. „Няма зависимост по отношение на ценз, образование“, отбеляза Томова. Според нея българската жена започва да преодолява страха си и да подава сигнали за насилие. „Предвид това, че вече институциите са обединени, работят заедно и вече всяка жена може да получи необходимата закрила и подкрепа“, допълни тя. Кризисните центрове също имат важна роля в процеса, стига жените да осъзнаят, че е добре да бъдат настанени в тях, посочи още Томова. „Делата за домашно насилие са едни от най-тежките в емоционален план – трябва да бъдем не само адвокати, а и приятели, психолози, хора, които да съдействат и подкрепят жертвите. За съжаление, обаче юридическите инструменти у нас не са много, нито достатъчно ефективни. Съдът не може да уравновеси и балансира реалните житейски проблеми и конфликти. Може само временно да въздаде някакъв ред“, коментира адвокат Снежана Енчева, която е президент на „Ротари клуб“ – Ямбол. За жалост, в наши дни насилието присъства навсякъде, посочи президентът на „Инър Уийл Клуб“ – Ямбол Аглика Станева. По думите в обществото все още съществува стигма по темата с насилието над жени и момичета. Така много случаи остават скрити – от срам и страх да си признаят, че са жертви. Това е целта на кампанията, да ги подкрепим в тяхната борба срещу агресията, отбеляза Станева. В дискусията в културно-информационния център „Безистен“ участват инспектор Боряна Томова, представители на полицията, прокуратурата и адвокатската колегия в Ямбол, както и Специалисти от Кризисния център и от общинския Комплекс за социални услуги за деца и възрастни. Информационната кампания ще продължи до 10 декември.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
|
|
|
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
|
|
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
|
Левент Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
|
|
|
Строежът на 215-метровия небостъргач на "Черни връх" няма да бъде допуснат
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Публично обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на Община Ловеч за 2025 г. ще се състои на 30 юни
|
|
|
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
|
|
|
Столичната община разширява дейностите по възстановяването на езерата в Южния парк
|
|
|
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
|
|
|
Започва кампания за превенция и разпознаване на рисковете, свързани с нелегалната миграция
|
|
Радиопрограми



Тикер
4446
ЗАПАЗИ
Диалогът и сътрудничеството между институциите водят до реални резултати. Около това мнение се обединиха след работна среща народните представители от „Прогресивна България&l ...